Relacja z uroczystości przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet społeczności szkolnej, która miała miejsce 3 listopada podczas dużej przerwy w hali sportowej.

Uczniowie klasy 2a wybrali się dnia 31.10.2017r. na jeżycki cmentarz przy ulicy Nowina. Ponad stuletnia nekropolia, której początki sięgają 1905 roku, decyzją władz Poznania z 1961 roku miała zostać przekształcona w park. Na szczęście cmentarz ocalał dzięki wpisaniu do Rejestru Zabytków. Odwiedziny cmentarza rozpoczęliśmy od najbardziej zaniedbanej części, od strony ulicy Szpitalnej i Miodowej. Z ogromnym smutkiem patrzyliśmy na niektóre groby, a właściwie zarośnięte chaszczami ślady po miejscach pochówku, połamane krzyże, zapadające się płyty nagrobkowe, pordzewiałe tablice, zdarte epitafia. Młodzież porządkowała groby, czyściła płyty nagrobne, zapaliła znicze na grobach swoich dziadków. Tak naprawdę nie potrzeba wiele czasu i wysiłku aby ocalić pamięć o zmarłych pochowanych na tej zabytkowej nekropolii.

W dniu 31 października klasa 1B, pod opieką wychowawcy pana Sebastiana Giedziuna oraz bibliotekarza szkolnego pani Edyty Jeżyk, uczestniczyła w warsztatach informacyjno-wyszukiwawczych oraz lekcji bibliotecznej w PBP w Poznaniu. Pracownicy biblioteki omówili zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, ochroną prywatności w sieci, zapoznali młodzież z historią biblioteki oraz sposobami wyszukiwania informacji w katalogach bibliotecznych: komputerowym i tradycyjnym.

W dniu 26 października 2017 r. dwudziestu trzech uczniów ZSE NR 2 przystąpiło do rozwiązywania zadań XLIV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Technicznej. Olimpiadę organizowaną przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, a finansowaną ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej uroczyście otworzył w naszej szkole pan dyrektor Zbigniew Adamczak.

W tym roku zadania dotyczyły między innymi elementów elektronicznych: rezystorów półprzewodnikowych, diod, tranzystorów, kondensatorów, wzmacniaczy, obliczeń na podstawie oscylogramów, sił wyporu żaglówki, sprężynicy, masztu i silnika liniowego.

Z rozwiązaniami zadań można się zapoznać na stronie www.owt.edu.pl.

Szkolny koordynator Olimpiady - Wioletta Pawlak

W piątek, dnia 27 października klasa Id odwiedziła Cmentarz Jeżycki, na którym oddała cześć ofiarom poległym podczas I wojny światowej i powstania wielkopolskiego. Nadto klasa zapaliła znicze na zapomnianych i zaniedbanych grobach. Pochmurna pogoda i deszcz wiszący w powietrzu podkreślały jesienny nastrój melancholii oraz refleksji. Na uwagę zasługuje pomnik poznańskiego lotnika Lecha Szutowskiego - znanego instruktora szybowcowego i samolotowego.Był autorem Poradnika pilota samolotowego, który odniósł wielki sukces a uczniowie skojarzyli autora ze względu na własne zainteresowania.

                                                 Wychowawca kl. 1D - Anna Ostałowska

Uczniowie naszej szkoły zgłosili prof. Sebastiana Giedziuna do konkursu "Nauczyciel na medal". Głosuj na prof. Sebastiana Giedziuna!

SMS pod numer 72355 o treści NPG.381

Możesz głosować raz dziennie do 10 listopada, do godziny 22:00. Koszt SMSa 2,46 zł.

Zachęcamy do poparcia naszego nauczyciela.

Dnia 25.10.2017r. na zebraniu Samorzadu Uczniowskiego wybrano nowy zarząd:

  • Filip Ruta - kl. 2a - przewodniczacy;
  • Wojciech Grzęda - kl. 1a - z-ca przewodniczacego;
  • Adam Bogacki - kl. 2a - sekretarz;

Dziękuję za dotychczasową pracę Wiktorowi, Oli i Szymonowi na rzecz Samorządu Uczniowiskiego.

Firma Accura producent drukarek 3D doceniła wydruk obudowy Mini ATX. Na swojej stronie facebook zamieściła film prezentujący kolorowy projekt obudowy. Komentarz producenta daje wiele do myślenia: Drukarka Accura Genius3D + paski LEDstrip RGB... Ogranicza tylko wyobraźnia :). Myślę, że jest w tym odrobina zachwytu.

Post można zobaczyć na : https://www.facebook.com/accurate.choice/

Pomysłowość Pana Sebastiana Giedziuna jest ogromna. Ciągle czymś nas zaskakuje. Tym razem w pracowni UTK - sala 4a powstały dwa projekty. Pierwszy to obudowa komputera, realizowana dzięki drukarce 3D ACCURA. Jako drugi powstają skrzypce elektryczne. Będą one montowane z mniejszych elementów, gdyż nie da się ich wydrukować w całości. Drukarka ACCURA jest bardzo dokładnym urządzeniem, które umożliwia wydrukowanie wielu elementów doskonale pasujących do siebie. Skrzypce elektroniczne wymagają dużej dokładności wydruku. Muszą zostać wyposażone w struny oraz element przetwornika. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz odwiedzin kanału koła GITES na https://www.facebook.com/zse2gites/

W dniu 19 października uczniowie klasy 1A, pod opieką wychowawcy oraz bibliotekarza szkolnego, uczestniczyli w warsztatach informacyjno-wyszukiwawczych oraz lekcji bibliotecznej w PBP. Podczas lekcji uczniowie zapoznani zostali z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.

Jesteśmy pierwszą w Poznaniu szkołą, która przystąpiła do projektu klasa z ECDL.

Program KLASA z ECDL usprawnia i uatrakcyjnia naukę informatyki w szkole. Pozwala przygotować uczniów do zdobycia uznanego na całym świecie certyfikatu ECDL, a tym samym do rozwoju i potwierdzenia niezbędnych w dzisiejszym społeczeństwie umiejętności komputerowych. Udział w Programie jest bezpłatny i można do niego przystąpić w dowolnym momencie.

http://ecdl.pl/klasy-z-ecdl/lista-klas-z-ecdl/