Poradniki dla rodziców w wersji elektronicznej do pobrania z repozytorium publikacji https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/publikacje.html oraz na stroniehttps://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania, które powstały w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”realizowanej przez NASK wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji.

1. FOMO i nadużywanie nowych technologii.

Poradnik porusza problem FOMO – lęku przed odłączeniem się od sieci oraz kwestię nadużywania smartfonów, internetu, mediów społecznościowych
i gier wśród dzieci i młodzieży.

2. Publikacja porusza problem cyberprzemocy – opis i skala zjawiska, aspekty prawne, konsekwencje oraz praktyczne porady.

3.  Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online.

Poradnik dla rodziców poruszający tematykę sextingu i sextortion. Obydwa zjawiska dotyczą udostępniania przez nastolatki erotycznych zdjęć i filmów, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Według badań NASK PIB 42% młodych ludzi w wieku 15-18 lat otrzymało kiedyś od innej osoby nagie, intymne materiały, dlatego problem jest niezwykle poważny. Poradnik przybliża to, niestety popularne wśród nastolatków zjawisko, ale też podpowiada rodzicom jakie działania podjąć, jeśli nagie zdjęcia ich dziecka pojawiły się w sieci.

4.  Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!

Jako rodzice stajemy dziś przed nowymi wyzwaniami i sytuacjami, przed którymi musimy chronić nasze dzieci. Nie sposób omówić wszystkich z nich, jednak w naszym poradniku przedstawiamy wybrane niebezpieczne zjawiska oraz ich wpływ na dzieci.

5.  Sharenting i wizerunek dziecka w sieci.

Poradnik przedstawia zjawisko i konsekwencje sharentingu, czyli nadmiernego dzielenia się przez rodziców wizerunkiem ich dzieci
w internecie. Zawiera praktyczne porady dotyczące rozważnego dzielenia się zdjęciami, filmami i informacjami na temat dziecka. Podaje również wskazówki, jak pomóc dziecku samodzielnie korzystającemu z sieci odpowiedzialnie budować swój wizerunek.

6.  Nastolatki 3.0 Raport z ogólnopolskiego badania uczniów.

Ogólnopolskie badania prowadzone przez NASK dotyczące praktyk, postaw
i opinii wobec internetu wśród nastolatków.

Wybrana literatura dotycząca tematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/literatura.html.